Efter en varm och mycket torr sommar längtar man efter vatten och regn. Det kan man göra också andligt. Kanske har du känt dig lite torr i brist på friskt, levande vatten från den helige Ande? Eller utmattad i dagens hetta – mitt i din tjänst och alla livets pusselbitar som du försöker att få fungera ihop? Då kanske är det dags för dig att sätta dig ner vid Källan, stanna upp och dricka. Ta tid med det viktigaste i det här livet: din relation med Jesus. Möt Honom, bli förvandlad i Hans närvaro och bli rustad av Honom. Oavsett om du känner att livet är en överlevnadskamp eller om allt egentligen är ganska bra och rullar på, så behöver vi alltid mer av Jesus. Hans kärlek är den som reser dig upp och hans kärlek är den rätta drivkraften i din tjänst.

Ett år i bibelskolan Jesus Helar och Upprättar är som att komma till källan.
Du hinner fortfarande skicka in din ansökan inför nästa läsår som börjar på torsdag den 30 augusti!
Du kan enkelt ladda ner och skriva ut ansökningshandlingar här >> eller ring/mejla till oss för att få dem hemskickade.

Det är dags för höstregn!